12 soļi līdz funkcionālam bērnu istabas iekārtojumam

bērnu istabas mēbelesPlānojot, kā iekārtot bērnu istabu, jāņem vērā divas lietas – telpā ir jānodrošina ērta mantu uzglabāšana, kā arī jāatvēl pietiekami daudz vietas rotaļām. Gudri un efektīvi iekārtota istaba nodrošina abus šos kritērijus, turklāt istabā nodrošina arī omulīgu gaisotni.

Kā iekārtot bērnu istabu, lai tā būtu maksimāli funkcionāla? Turpinājumā daži padomi.

Gultas izvietojums

Vispirms svarīgi saprast, kur tiks novietota gulta. Visbiežāk kā piemērota vieta tiek izvēlēta tā siena, kas atrodas pretī istabas durvīm. Lai izvairītos no mainīgo laika apstākļu ietekmes, gultu nevajadzētu likt pie paša loga.

Ja istaba jādala vairākiem bērniem, taču istabā nav daudz vietas, laba izvēle ir divstāvu gulta vai kāds cits funkcionāls risinājums, piemēram, izvelkamās gultas.

Brīva telpa rotaļām

Plānojot mēbeļu izkārtojumu, jāņem vērā, ka bērniem vajadzīga telpa, kur pārvietoties un rotaļāties. Pārapdzīvotā istabā tas labi neizdosies.

Naktsskapīši

Maziem galdiņiem vai naktsskapīšiem piemērota vieta ir gultas galvgalī. Uz tiem var novietot lampas un, piemēram, modinātāju.

Krēslu novietošana

Krēslus, kas ikdienā tiek mazāk izmantoti, var novietot brīvajos istabas stūros. Tā tie aizņems mazāk vietas, tomēr vajadzības gadījumā vienmēr būs pieejami.

Citas mēbeles

Pārējās mēbeles sakārtojiet, izmantojot atlikušo brīvo vietu telpā. Protams, vienmēr jāpatur prātā, ka bērnu istaba nedrīkst būt pārblīvēta.

Atrodiet vietu visām lietām

Izvēloties bērnu istabas mēbeles, jāizvērtē to funkcionalitāte, sevišķi, ja telpā nav daudz vietas. Te noderēs gan ietilpīgi skapji un plaukti, gan citi risinājumi – piemēram, skapjaugšu un pagultes racionāla izmantošana. Daudz radošu risinājumu atradīsiet gan internetā, gan interjera žurnālos.

Iedrošiniet bērnus uzņemties atbildību

Bērnam vajadzētu uzņemties atbildību par savu istabu un mantām – protams, atkarībā no viņa vecuma. Bērniem patīk, ka viņiem tiek dota zināma brīvība un viņi paši atbild par savām mantām un istabu – vecāku iedrošinājums kalpos kā spēcīga motivācija.

Bērniem var uzticēt dažādus darbus, piemēram, savākt mantas, veikt grīdas uzkopšanu, noslaucīt putekļus, apliet istabas augus, sakārtot savas drēbes.

Izveidojiet rotaļu zonu

Iekārtojot istabu, atsevišķu vietu var atvēlēt tieši rotaļām. Pirmkārt, tas palīdzēs ievērot noteikumu par pietiekamu platību rotaļām, otrkārt – tas palīdzēs uzturēt kārtību telpā, jo rotaļlietas netiks izmētātas pa visu istabu.

Vēl viens faktors, kas parāda, ka doma par atsevišķu rotaļu zonu ir laba ideja – ja mantas atradīsies visur, tostarp guļamajā zonā, bērnus tas iedrošinās spēlēties, nevis atpūsties. Tieši tādēļ guļamajai zonai vajadzētu būt vietai, kur bērns sagatavojas atpūtai, nevis rotaļājas.  Tas pats attiecas uz grāmatām – ja bērnam patīk pirms miega lasīt, pārliecinieties, ka izvēlētā literatūra ir piemērota attiecīgajam diennakts laikam.

Sakārtojiet rotaļlietas

Rotaļlietu kārtošanu sāciet ar to šķirošanu. Ar bērna palīdzību sadaliet visas rotaļlietas trīs kategorijās –

  • Tās, ar kurām vēl spēlēsies;
  • Tās, kuras ir apnikušas un var noderēt citiem;
  • Tās, kuras ir saplīsušas un ir jāizmet

Mantas, kas vairs nav derīgas, attiecīgi atdodiet, pārdodiet vai izmetiet. Pārējās, kas vēl noderēs, sašķirojiet pēc tematikas vai izmēriem. Mantu uzglabāšanai noderīgas gan lielās rotaļlietu kastes, gan arī mazākas kastes un grozi – tos ērti var ielikt plauktos, lai uzglabātu mazākas lietas – piemēram, lego klučus un rakstāmlietas.

Izšķirojiet apģērbu

Bērni aug ļoti ātri, tādēļ arī drēbju skapja pārskatīšana jāveic regulāri. Drēbes, kas vairs neder, bet vēl ir gana labas, pārdodiet vai atdodiet, lai atbrīvotu vietu jaunam apģērbam un skapis nebūtu pārbāzts.

Padariet telpu viegli uzkopjamu

Iekārtojot istabu, izvēlieties viegli kopjamus grīdas un citu virsmu materiālus. Telpu uzkopt būs daudz vieglāk, ja uz grīdas atradīsies pēc iespējas mazāk lietu – tas ir vēl viens iemesls, kādēļ izmantot plauktos liekamās mantu kastes un grozus.

Personalizējiet istabu

Bērnu istabas interjeru noteikti var papildināt ar bērnu radītiem mākslas darbiem un fotogrāfijām. Tāpat pie sienām var novietot piezīmju dēļus, tāfeles, plakātus. Labs variants ir arī sienas plaukti, kuros bērni var ievietot sev svarīgās lietas – fotogrāfiju rāmīšus, apbalvojumus, suvenīrus un citas piemiņas lietas.

Esiet radoši un istabas iekārtošanā noteikti sadarbojieties ar bērnu!