Drošs velosipēds bērnam un ceļu satiksmei

bērnu velosipēdiAtceros, ka pirms vairāk kā divdesmit gadiem, kad es uzsāku savas riteņbraucējas gaitas vecāku lauku mājas pagalmā, manā lietošanā tika nodots jau vecākās māsīcas un brālēna lietotais trīsritenis. Nobrāzti ceļgali un asiņojoši elkoņi bija ikdiena, it īpaši tad, kad sāku braukt ar visparastāko divriteni. Gadījās arī iespiest kāju riteņa spieķos un krist pāri stūrei. Toreiz vecāki īpaši neuztraucās par skrambām vai velosipēda drošības aprīkojumu. Bērni brauca ar to, ko vecāki varēja atļauties un kas bija pieejams. Arī ceļu satiksme bija pilnīgi citāda, automašīnu uz ceļiem bija daudz mazāk. Tagad pēc vairāk kā divdesmit gadiem, kad man paši ir divi pirmsskolas vecuma bērni, kuri būtu pirmo reizi jāsēdina uz velosipēda, es noteikti uz bērnu velosipēdu drošību un tehnisko stāvokli nelūkojos tik vieglprātīgi kā savā bērnībā.

Bērnu velosipēdu tirgus

Salīdzinot ar pirms divdesmit gadiem pieejamo bērnu velosipēdu klāstu, tagad no milzīgā piedāvājuma pat var apjukt. Izvēles iespējas ir tik plašas, ka brīžiem grūti saprast, kas ir labākais un atbilstošākais mūsu bērniem. Pozitīva tendence velo tirgū ir tas, ka pieejami kvalitatīvi un reizē arī lēti bērnu velosipēdi. Tas ļauj vecākiem iegādāties nevis to velospiēdu, kam sanāk nauda, bet gan to, kurš būtu tehniski un praktiski atbilstošākais katram bērnam. Ja iepriekš nav sanācis iegādāties velosipēdus, tad drošāk būtu uzticēties pieredzējušiem tirgotājiem, kas piedāvā tikai augstas kvalitātes bērnu velosipēdus.

Velosipēda tehniskais stāvoklis un drošība uz ceļa

Pati pirmā lieta, kas vecākiem jāatceras, pērkot bērnam jaunu velosipēdu, ir tas, ka velosipēdam jābūt precīzi pielāgotam bērna augumam. Mazie ļoti strauji aug. Pagājušā gada velosipēds šogad jau var būt krietni par mazu.  Pēc velosipēda iegādes vecākiem pašiem vai veikala darbiniekiem jānoregulē velosipēda sēdeklis un stūre tā, lai pareizi un ergonomiski atbilstu bērna augumam. Sēdeklim jābūt noregulētam tādā augstumā, lai apsēžoties kāja uz pedāļa būtu taisna. Stūrei jābūt viegli aizsniedzamai, jāseko, lai neveidojas pārāk liela svara koncentrēšanās uz plaukstu locītavām. Līdz 12 gadu vecumam bērniem obligāti jālieto aizsargķiveres, vēlama arī atstarojoša veste. Tās jāiegādājas atbilstošā izmērā un no kvalitatīviem materiāliem. Pērkot velosipēdu, jāpievērš uzmanība, vai tas ir aprīkots ar visiem nepieciešamajiem atstarojošajiem elementiem priekšpusē, aizmugurē un riteņu spieķos. Pirms braukšanas ceļu satiksmē, bērnam jāizmēģina bremzes un ātrumu pārslēgi, ja tādi ir, kādā brīvā laukumā vai mājas pagalmā. Vecākiem jāatceras, ka bērni ceļu satiksmē līdz 10 gadu vecumam drīkst piedalīties tikai pieaugušo pavadībā. Pēc 10 gadu vecuma sasniegšanas bērns var piedalīties ceļu satiksmē viens pats, ja ir apguvis satiksmes noteikumus, nokārtojis CSDD izveidoto eksāmenu un ieguvis velosipēda vadītāja apliecību.