Kā ieekonomēt elektroenerģiju, lai nebūtu jāsēž tumsā

elektrība un elektroenerģijaElektrības cenas pieaug tik strauji, ka reizēm gribas vienkārši atslēgt televizoru, ledusskapi un apgaismojumu un sēdēt sveču gaismā (nebūt ne romantisku apsvērumu dēļ). Jāteic, ka tik strikti pasākumi patiesībā nav nekāda izeja, lai varētu ieekonomēt ģimenes finanses. Tādēļ labāk īsumā apspriedīsim visefektīvākos veidus, kā varētu ieekonomēt elektrību, ko ir izmēģinājuši un apstiprinājuši daudzi latvieši. Un, kas nav mazsvarīgi, šie veidi pilnīgi neiespaido dzīves komfortu.

Lietojiet kustības sensorus (pēc iespējas)

Kādēļ būtu jāapgaismo ārdurvis nakts laikā, ja tās tiek izmantotas tikai reizi vai divas šajā laikā? Pastāvīgi izgaismojošas elektriskās spuldzītes, tādās vietās, kur tas pavisam nav vajadzīgs, lieki patērē ļoti daudz elektroenerģijas. Tādēļ būtu ieteicams, kur vien tas ir iespējams, novietot kustības sensorus, tādējādi apgaismojums ieslēgsies tikai tādā gadījumā, ja kāds ienāks telpā. Ārdurvju apgaismojums, ar kustības sensoru, papildus kalpo par zaglēnu aizbiedētāju, piesaistot apkārtējo uzmanību ar gaismas ieslēgšanos. Tostarp, Jums vairs nenāksies raizēties par to, vai neesat aizmirsuši izslēgt gaismu. Starp citu, šis padoms lieti noderēs vientuļiem, vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem ir pārvietošanās grūtības, un reizēm pieiešana pie slēdža kļūst pavisam nepaveicams uzdevums. Tādēļ, īsts glābiņš, ir kustības sensori telpās, kur sanākt retāk iegriezties (piemēram, pieliekamais).

Iegādājieties ekonomiskās spuldzītes

Daudzi latvieši ir godam novērtējuši šo padomu. Spriežot pēc Latvijas lielākā, elektroierīču, interneta veikala speciālistu atsauksmēm, vairums pašreiz pārdotās spuldzītes ir energotaupības spuldzes. Tā ir slavējama un prātīga izvēle. Latvijā ziemas ir garas, tumšie vakari ilgst ilgi, tādēļ daudz elektroenerģijas ir nepieciešams tieši apgaismojumam. Nomainot mājoklī visas spuldzītes pret energotaupības spuldzēm, elektroenerģijas patēriņu iespējams samazināt gandrīz trīs reizes. Bieži vien tas netiek darīts, pateicoties energotaupības spuldžu lielajai cenai, taču pakāpeniski veicot visu mājokļa spuldžu nomaiņu, investīcijas vairs nešķitīs tik ievērojamas. Savukārt, rezultāts – elektroenerģijas samazināts patēriņš – kļūs visnotaļ pamanāms.

Izveidojiet dažāda apgaismojuma zonas

Pat, ja Jūs lietosiet energotaupības spuldzes, netiks panākts nekāds efekts, ja apgaismojums būs ieslēgts visās telpās. Tādēļ būtu vēlams iegādāties dažādas apgaismes ierīces, piemēram, galda lampas, naktslampiņu vai stāvlampu. Strādājot pie galda, galda lampa Jūs apgaismos vairāk, nekā lustra ar 4 spuldzēm, kas atrodas piekārta pie griestiem aiz Jūsu muguras. Jāteic, ka šādā gadījumā, spuldzītes patērēs daudz vairāk elektrības. Tādēļ, šajā gadījumā, mazāk nozīmē vairāk. Tostarp vairāki apgaismes varianti telpai piešķir mājīgumu un ekskluzivitāti.

Atvadieties no vecās tehnikas

Visa sadzīves un datorizētā tehnika šobrīd tiek ražota, lai patērētu pēc iespējas mazāk elektroenerģijas. Vecās sadzīves ierīces var kalpot kā īsti elektrības „rijēji”. Lai būtu iespējams noskaidrot, kura ierīce patērē vairāk enerģijas, būtu jāsastāda „aizdomīgo” ierīču saraksts, un izslēdzot mājoklī visas ierīces, vienu atstājot, pierakstīt elektrības rādītājus, konstatējot cik daudz elektrības šī ierīce tika patērējusi stundas laikā. Visbiežāk, šādu eksperimentu laikā, „izceļas” vecie ledusskapji. Patiesības labad, jāteic, ka vecais, desmitgadīgais un vēl vecāka gadagājuma, ledusskapis gada laikā var patērēt elektroenerģiju par 100€. Jauna, šāda pat tilpuma, ledusskapja elektroenerģijas patēriņš gada laikā būs apmēram 30€. Paeksperimentējiet, novērtējiet iespējas un izvērtējiet situāciju – varbūt ir pienācis laiks iegādāties jaunu ledusskapi?

Iztīriet ledusskapi

Runājot par ledusskapjiem (jo tie ir svarīgi un patērē daudz enerģijas). Lai ledusskapis strādātu efektīvi un ekonomiski, jārūpējas, lai tas būtu tīrs, nebūtu pārslogots ar produktiem un ieaudzis ledū. Tādēļ, lūdzu, veltiet nedaudz laika, lai ledusskapi regulāri tīrītu un atkausētu. Tādējādi varēsiet tīksmināties ne vien par ledusskapja aromātisko svaigumu, bet arī par samazinātā elektrības patēriņa rēķinu.

Izvēlieties ekonomiskos režīmus

Trauku mazgāšanas mašīnas un veļas mašīna – vēl divas ierīces, kas patērē daudz elektroenerģijas. Ja līdz šim Jūs tikāt izvēlējušies citu, nevis „ekonomisko” programmu – sanāk, ka esat velti izšķieduši savu naudu. Visvairāk enerģijas tiek patērēts ūdens uzsildīšanai, tādēļ ekonomiskās un ekoloģiskās programmas, kas mazgāšanu veic mazāk karstā ūdenī, izlieto daudz mazāk elektrības, un diezgan bieži – patērē daudz mazāk ūdeni. Ekonomiskie un ekoloģiskie režīmi aizņem vairāk laika, taču, ja vien Jūs nesteidzaties, ir jēga apstāties pie šīm programmām.

Atslēdziet visas neizmantotās ierīces no barošanas avotiem

Vai ir kādreiz sanācis tā, ka liekot uzlādēties mobilo telefonu, pēc uzlādes to paņemot, bet uzlādes kabeli esat atstājuši pieslēgtam elektrības kontaktligzdai? Iespējams, ka Jūs būsiet pārsteigti, ka šādā stāvoklī atstāta uzlādes ierīce patērē elektrību. Gluži tāpat, kā arī citas elektrības kontaktligzdai pieslēgtās ierīces. Atstājot gaidstāves režīmā (par to vēsta vāji izgaismojošies ierīces indikatori) tiek patērēts nedaudz vairāk enerģijas. Veicot aprēķinus gadam, sanāks ne viena vien saldējuma porcija. Jāteic, ka šādi ieekonomēto naudu varētu iztērēt tik daudzām patīkamām lietām! Tā kā, droši uz priekšu – iegādājieties spuldzītes, atvienojiet no barošanas avotiem neizmantotās ierīces, lai tādējādi ieekonomētu!