Kādēļ transportlīdzekļu vadītājiem nepieciešama derīga medicīniskā izziņa?

pirmās palīdzības kursi

Latvijā, lai vadītājs varētu likumīgi vadīt transportlīdzekli, ir nepieciešama ne tikai vadītāja apliecība un citi ar transportlīdzekli saistītie dokumenti, bet arī derīga medicīniskā izziņa.

Veselības pārbaudes mērķis

Vadītājiem, kas vēlas iegūt vadītāja apliecību, nepieciešama pirmreizējā veselības pārbaude, tikmēr tiem, kam vadītāja apliecība jau ir, bet vadītājs ir pieķerts vadot transportlīdzekli, piemēram, alkohola vai apreibinošo vielu ietekmē, vai pastāv aizdomas par medicīniskām pretindikācijām, ir jāveic pirmstermiņa veselības pārbaude. Medicīniskā izziņa iegūstama tikai pēc pozitīva ārstu slēdziena, kas apstiprina, ka konkrētajai personai nav veselības traucējumu, kas traucētu vadīt transportlīdzekli.

Tikmēr kārtējās veselības pārbaudes mērķis ir pārliecināties par vadītāja veselības stāvokli, kas gadiem ejot var pasliktināties un radīt apdraudējumu transportlīdzekļa vadīšanai.

Kā vecums var ietekmēt vadītāja braukšanas paradumus?

Ejot laikam un cilvēkam kļūstot vecākam, mainās viņa redze, veids, kā tiek apstrādāta informācija un arī spēja pārvietoties. Tieši tāpēc ir tik svarīgi būt informētam par to, kā vecums ietekmē auto vadīšanu un kāpēc medicīniskā izziņa ir tik svarīga.

Redze

Kļūstot vecākam var kļūt grūtāk:

  • Mainīt fokusu un redzēt detaļas (piemēram, ceļa zīmes);
  • Laicīgi pamanīt objektus un šķēršļus, piemēram, gājējus vai velosipēdistus;
  • Atgūties no atspulga, piemēram, no pretimbraucošā auto lukturiem vai pēcpusdienas saules.
  • Redzēt lietas ar „panorāmas redzi” (tas, ko cilvēks redz sev apkārt, kamēr skatiens ir fokusēts uz priekšu);
  • Pielāgot savu redzi, mainoties apgaismojumam no gaiša līdz tumšam un otrādi.

Arī tādas slimības kā katarakta, glaukoma un diabēts var iespaidot cilvēka redzi.

Kustības

Izmaiņas organismā var apgrūtināt cilvēka kustības un padarīt tās lēnākas. Ar vecumu cilvēks parasti sāk zaudēt:

  • Muskuļu spēku;
  • Elastīgumu un mobilitāti;
  • Kustību diapazonu;
  • Koordināciju.

Šīs izmaiņas kopā ar tādām slimībām kā, piemēram, artrīts, var negatīvi ietekmēt vadīšanas spējas. Piemēram, samazinoties reakcijas laikam var kļūt grūtāk darboties ar pārnesumiem un sajūgu.

Līdz ar vecumu pasliktinās arī cilvēku spēja apstrādāt informāciju un reaģēt uz to. Braukšana stresa situācijās var kļūt saspringta, tādējādi cilvēkam vajag vairāk laika, lai reaģētu uz izmaiņām uz ceļa.

Ir svarīgi apzināties, ka medicīniskā izziņa vadītājiem nepieciešama ne tikai likuma ietvaros, bet arī savas un citu satiksmes dalībnieku drošības dēļ.

Kārtējā veselības pārbaude un medicīniskās izziņas iegūšana

Transportlīdzekļu vadītāja kārtējā veselības pārbaude ir jāveic ik pēc pieciem vai desmit gadiem (atkarībā no transportlīdzekļa kategorijas), bet personām pēc 60 gadu vecuma veselības pārbaude ir jāveic ik pēc trīs gadiem.

Transportlīdzekļa vadītāja veselības pārbaudi veic ģimenes ārsts vai ārstniecības iestādē izveidota ārstu komisija. Ja pēc veselības pārbaudes personai netiek atklātas medicīniskas pretindikācijas, kas liegtu vadīt transportlīdzekli, personas medicīniskā izziņa tiek pagarināta. Medicīniskā izziņa tiek fiksēta elektroniski – Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā.