Psoriāze jeb zvīņēde – grūti ārstējama ādas slimība

psoriāze jeb zvīņēde

Pasaulē ir vairāk kā 100 000 miljonu cilvēku, kas slimo ar grūti ārstējamu un vizuāli nepievilcīgu ādas iekaisuma slimību psoriāzi. Psoriāze jeb zvīņēde maina ādas šūnu dzīves cilu, būtiski to paātrinot. Tas nozīmē, ka ādas šūnas atjaunojas krietni biežāk kā veselam cilvēkam un tāpēc uz ādas veidojas sabiezināti plankumi un gaišas ādas plēksnes, kas var niezēt, ir sausi, sarkani un dažkārt arī sāpīgi plankumi.

Psoriāze ir hroniska saslimšana  

Saslimt ar zvīņēdi nozīmē cīņu ilgtermiņā. Dažkārt slimība izpaužas kā atsevišķi plankumi uz ķermeņa ar blaugznām līdzīgu virsmu, tomēr lielākoties tā izplešas uz visai lieliem ādas laukumiem. Šo slimību ir grūti diagnosticēt, jo tā līdzinās citām slimībām, tāpēc jāapmeklē kompetents ādas ārsts.

Kā saslimst ar psoriāzi

Slimības ārstēšana ir sarežģīta, jo joprojām nav skaidrs, kas ir cēloņi. Slimību progresē ādas, rīkles infekcijas, dažādas traumas, piemēram, brūces, plēsumi, kukaiņu kodumi, saules apdegumi, mūsdienās aktuālais stress. Ne mazāk būtiski riska faktori ir auksts laiks, smēķēšana, alkohola pārmērīgs patēriņš. Psoriāze var iedzimt, tāpēc svarīgs faktors ir radu un ģimenes locekļu slimības vēsture.

Protams, ārkārtīgi nozīmīgi ir rūpēties par kopējo imunitāti, ievērojot veselīgu dzīvesveidu, veicot sportiskas aktivitātes un ikdienā patērējot pietiekošu ūdens daudzumu. Tā kā psoriāze novājina imunitāti, var saslimt arī ar citām slimībām, piemēram, dažādām acu slimībām, palielinātu asinsspiedienu, diabētu vai citām autoimūnām slimībām. Ne mazāk būtisks ir emocionālais faktors, jo zvīņēde var veicināt zemu pašapziņu, sociālo izolāciju vai pat depresiju.

Ko darīt, ja ir aizdomas par saslimšanu ar zvīņēdi

Tā kā pat veselam cilvēkam profilaktiski reizi gadā vēlams apmeklēt dermatologu, tas arī ir galvenais nosacījums, lai diagnosticētu psoriāzi. Jo ātrāk slimību konstatē, jo veiksmīgāka būs ārstēšana. Diagnostikas laikā tiek pārbaudīti nagi, āda un skalps. Sīkāka analīze, izmantojot mikroskopu tiek izmantota lai pārliecinātos par zvīņēdes veidu un izslēgt citu slimību eksistenci.

Kā notiek ārstēšanas process

Lai maksimāli samazinātu psoriāzes izplatību, svarīgākais ir apturēt straujo ādas lobīšanos. Ierastais ārstēšanas process notiek, izmantojot krēmus vai ziedes, kombinējot ar īpaši paredzētām tabletēm, injekcijām un gaismas terapiju. Tā kā ir vairāki zvīņēdes veidi, var atšķirties dermatologa ieteiktais ārstniecības kurss, jo tas jāpiemeklē ļoti individuāli.