Skursteņu veidi un to priekšrocības

skursteniNeuzkrītoši un viegli pamanāmi, gluži senlaicīgi un pavisam moderni – dažāda veida un izmēra skursteņi nenoliedzami ir neiztrūkstoša daļa no mūsdienu pilsētas ainavas. Tomēr skurstenis nav tikai būvnieku kaprīze – tas ir būtisks konstrukcijas elements, kas pilda virkni svarīgu uzdevumu, nodrošinot mājas iedzīvotājus ar siltumu gada aukstajos mēnešos. Šī iemesla dēļ mājai piemērota skursteņa izvēle ir svarīgs uzdevums, ko nepieciešams rūpīgi pārdomāt.

Ja skurstenis darbojas kā nākas, mēs par tā esamību nereti pavisam aizmirstam – atnākot mājās, mūs gaida siltas telpas, un aukstajos ziemas vakaros atliek tikai piemest papildu kurināmo, lai drīz vien istaba atkal kļūtu patīkama silta. Tomēr komfortam ir būtisks priekšnosacījums – kurināt drīkst tikai ar kvalitatīviem materiāliem un vismaz divas reizes gadā skursteņa tīrīšanu vajadzētu uzticēt profesionālim. Ja par kādu no šiem svarīgajiem faktoriem tiek aizmirsts, drīz vien var rasties nepatīkamas problēmas – telpas vairs neuzsils kā agrāk, to apkurināšanai vajadzēs vairāk materiālu, skurstenis var sākt „svīst” un tecēt, un degšanas laikā radušās dūmgāzes vairs netiks pienācīgi izvadītas no telpām – tā vietā, lai veiksmīgi tiktu izvadīti ārā, dūmi var iekļūt atpakaļ istabā. Vēl vairāk – skursteni ilgstoši netīrot, tajā uzkrāsies kvēpi, sodrēji un citi degšanas galaprodukti, kas pēc noteikta laika var aizdegties. Skursteņa galvenās funkcijas ir velkmes radīšana apkures ierīcē, dūmgāzu izvadīšana un gaisa nodrošināšana, kas nepieciešama degšanas procesam. Savukārt, ja skurstenis netiek pienācīgi kopts, tas nespēj pilnvērtīgi pildīt tam paredzētās funkcijas.

Tāpat, lai dūmenis strādātu pareizi, ir svarīgi, lai tas ir profesionāli izbūvēts un piemērots mājas apkures sistēmai. Gadījumā, ja tas būs pārlieku īss, plats vai šaurs, nenotiks pareiza mijiedarbība ar apkures ierīci, un skurstenis neizbēgami radīs neparedzētas problēmas mājas īpašniekiem. Jau būvējot ēku, ir nepieciešams izvēlēties ne tikai tai piemērotu apkures sistēmu, bet arī atbilstošu dūmvadu.

Pavisam iespējams izdalīt trīs galvenos skursteņu veidus – tradicionālo mūra, keramikas un metāla skursteņus. Katram no tiem ir savas priekšrocības, tāpēc īstais dūmenis jāizvēlas, ņemot vērā tādus faktorus kā izraudzītā apkures sistēma, vēlamās izmaksas, ieplānotais darbs un mājas īpašnieku ieceres.

Mūra skursteņi

Tradicionāls risinājums ir klasiskais mūrētu ķieģeļu skurstenis. Savulaik sastopams teju katrā mājā, mūra skurstenis nav zaudējis popularitāti arī mūsdienās. Šāda dūmeņa izbūvei nepieciešami speciāli dūmvada ķieģeļi, kas ir izturīgi pret mitrumu un salu. Tam vajadzīgs izturīgs balsts, tāpēc mūra skursteņa cementa pēda jāiebūvē mājas pamatos. Pareizi izbūvēts un kopts, tas kalpos mājas īpašniekiem vairākus gadus.

Tomēr, jāņem vērā, ka šāds skurstenis ir gana ietilpīgs un smags – tā vietas izvēlei nepieciešama rūpīga plānošana. Tāpat jāatceras, ka mūra dūmvada kopšanai būs jāpievērš īpaša uzmanība. Tā kā ķieģeļi nav izturīgi pret kondensātu, laika gaitā dūmvadā var rasties bojājumi, kurus būs nepieciešams savlaicīgi novērst.

Keramikas skursteņi

Keramiskā skursteņa kodolu veido keramikas caurule, kurai apkārt izvietotā minerālvate pilda siltumizolācijas funkcijas. Savukārt no ārpuses šādu dūmeni iekļauj keramzītbetona bloks. Keramikas dūmvads būs salīdzinoši viegls, un tā uzstādīšana ir ievērojami vienkāršāka nekā mūra skursteņa izbūve. Tāpat šāds skurstenis spēj nodrošināt labu velkmi un ir izturīgs pret skābēm, kas rodas degšanas laikā.

Tomēr arī keramikas skurstenim nepieciešama stingra pamatne un rūpīga kopšana.

Nerūsējoša tērauda skursteņi

Dūmvadiem, kas izbūvēti no nerūsējoša tērauda, ir būtiska priekšrocība – to nelielā svara dēļ šādus skursteņus iespējams konstruēt no jebkuras vietas ēkā – tiem nav nepieciešams obligāti atrasties pirmajā stāvā. Tādējādi šāda veida skursteņi aizņem nelielu platību, taču nevainojami pilda savas funkcijas. Tāpat tos iespējams pielāgot mājas arhitektūrai, izveidojot dažādas locījumu formas.

Augstas kvalitātes nerūsējoša tērauda dūmeņus iespējams iegādāties uzņēmumā „RGJ”. „RGJ” skursteņi ir ražoti Latvijā, izmantojot augstas klases materiālus, kas sertificēti atbilstoši Eiropas standartiem. Ja mājoklī paredzētais skurstenim nepieciešams īpašs plānojums, šeit iespējams arī noformēt individuālus pasūtījumus.

Tāpat „RGJ” piedāvā risinājumu mūra skursteņa atjaunošanai. Tā kā tērauds, atšķirībā no ķieģeļiem, ir izturīgs pret kondensātu un skābēm, šeit atrodamas nerūsējošā tērauda čaulas, kas izvietojamas ķieģeļu skurstenī, aizsargājot to no kondensāta kaitīgās iedarbības.