Vai nākotnes veļas mašīnām būs prātam neaptveramas funkcijas?

veļas mašīnasSen senos laikos, apģērba mazgāšana upē, aktīvi to beržot pret koka dēli, tā vien šķita vismodernākā mazgāšanas metode. Laikam ritot parādījās manuālās veļas mašīnas, kas nedaudz atviegloja darbu, piemēram, veļas izspiešanas funkciju. Iesākoties elektrisko veļas mašīnu masveida ražošanas ērai, tās kļuva par tikpat ierastu parādību, kā sniegs ziemā, tādējādi, lai tiktu izgudrots kaut kas jauns, sākās jaunu funkciju meklējumi (piemēram, apģērba žāvēšana). Veļas mašīnas, ar integrētu veļas žāvētāju, it īpaši ir svarīgas dzīvokļu īpašniekiem, jo šāda iekārta neaizņem tik daudz vietas, salīdzinājumā ar to, cik daudz vietas aizņem veļas mašīna un drēbju žāvētājs atsevišķi. Tad, kādas funkcijas būs pieejamas nākotnes veļas mašīnām? Vai vispār vēl ir kādas funkcijas, kas varētu vēl vairāk atvieglot mājas darbu veikšanu?

Izrādās, tādas funkcijas ir. Dažādi izgudrotāji sadzīves tehnikas ražotājiem piedāvā integrēt pat veļas salocīšanas funkciju! Neticami, bet fakts! Tostarp, dažas korporācijas, kas nodarbojas ar veļas mašīnu ražošanu, piedāvā tādas veļas mašīnas, kam ir īpaši inovatīvs dizains. Tās ir ļoti kompaktas un atšķiras ar brīnišķīgu īpašību. Kādu? Mazgāšanas procesu vislielākā mērā apgrūtina apstāklis, ka mazgāšana aizņem pārāk daudz laika. Turklāt, ja vēl tam pieskaitām apģērba žāvēšanas laiku, tad viss process aizņems krietni lielāku laika periodu. Tādējādi, ja gatavojoties vakara ballītei, netīšām tiek sasmērēts apģērbs, tad atpakaļceļa vairs nav – nākas meklēt citu apģērbu. Tieši šo problēmu arī cenšas atrisināt veļas mašīnu inovatīvie ražotāji.

Piemēram, citu pārējo sadzīves tehnikas dizaina paraugu starpā, kas ir paredzēti 2022. gada prezentācijai, dizainers Ning Ning Li piedāvā arī veļas mašīnu „Pebble”, kas spēj apģērbu izmazgāt un izžāvēt rekordīsā laikā. Tai skaitā, šī veļas mašīna ļoti eleganti izskatīsies ikvienā mājā. Arī kompānija Electrolux atzīst šo problēmu mazgāšanas cikla sakarā, kas attiecīgam laika periodam piedāvā ierīci „Renew”. Šī Electrolux jaunās paaudzes veļas mašīna nekādā veidā nelīdzinās parastajai veļas mašīnai. Tai ir plakanas formas un tajā nav iebūvēta tvertne! Interesanti, kā gan tas vispār ir iespējams! Electrolux „Renew” apģērbu mazgā ar tvaika palīdzību – pietiek tikai apģērbu ielikt šajā ierīcē, un pēc tam to izņemt jau tīru un sausu. Šajā ierīcē tiek izmantoti infrasarkanais starojums, ar kā palīdzību tiek atpazīts audums, tā sastāvs un kvalitāte. Tādējādi tiek nodrošināta vislielāko traipu likvidēšana. Tostarp, šai veļas mašīnai ir Wi-Fi savienojums un skārienjutīgs ekrāns – ar šo komponentu palīdzību veļas mašīnas lietošana tiek padarīta pavisam vienkārša. Saprotams, ka nevajag aizmirst, ka šāda veida veļas mašīnu masveida ražošana vēl nav uzsākta, tomēr, visnotaļ patīkami ir, ja apzināmies, kā gan mainītos mūsu ikdiena, ja šāda ierīce nonāktu mūsu mājās.

Taču, runājot par inovācijām veļas mašīnu jomā, arī to konstruktori neaizmirst par īpaši akūtajām problēmām pasaules mērogā (piemēram, elektrības neesamība vai ierobežoti ūdens resursi). Daudzu sadzīves tehnikas dizaineru galvenā ideja – apaļas formas veļas mašīnas, kā darbības pamatā būtu „jo-jo” darbības princips. Šāda veida veļas mašīnas varētu izmantot pat nepieslēdzot elektroenerģijas tīklam, tostarp, arī mazgāšanai nepieciešamais ūdens daudzums arī būtu neticami mazs. Šāda veida veļas mašīnas kļūtu par patiesu glābiņu trešās pasaules valstīm, kur nepastāv mums jau tik ierastās komunikāciju sistēmas.

Ņemot vērā klimata izmaiņas un pievēršot uzmanību pārmērīgai dabas resursu lietošanai, veļas mašīnu ražotāji piedāvā neliela izmēra veļas mašīnas, kas patērētu divreiz mazāk elektroenerģijas un ūdens. Domājams, ka šāda veida veļas mašīnas gūs īpašu popularitāti mājokļos, kur dzīvo viens vai divi cilvēki. Tādējādi, tiktu izmantots tieši nepieciešamais resursu daudzums. Turklāt, šādā veidā, tiek nodrošināta dabas aizsardzības veicināšana, kā arī rezultātā tiek iegūts tīrs apģērbs! Jo ļoti bieži nākas vērot, ka mazgāšanas cikls vairāku stundu garumā ir nepieciešams, lai tiktu izmazgātas tikai daži apģērba gabali. Tādējādi, šādu neefektīvu veļas mašīnu izmantošana tikai pasliktinās planētas ekoloģisko situāciju. Lūk, mums atliek gaidīt, kad šāda veida veļas mašīnas parādīsies Latvijas sadzīves tehnikas veikalos.